Краснуха у дітей симптоми лікування фото

Краснуха у дітей симптоми лікування фотоКраснуха – вірусна інфекція, яка поширюється повітряно-крапельним шляхом переважно в дитячих колективах. Незважаючи на досить легкий перебіг і рідкісні випадки ускладнень, краснуха вважається серйозним захворюванням, а вакцинація від неї входить в національний календар щеплень.

Як діти заражаються краснуху — причини захворювання

Вірус краснухи має надзвичайну здатністью заражати. При відсутності у дитини специфічного імунітету ймовірність захворіти після контакту з інфікованою людиною – понад 90%. Захворювання поширюється в основному в замкнутих просторах: школах, дитячих садках, лікарнях.

Краснуха у дітей симптоми лікування фото

Збудник виділяється в повітря під час чхання, кашлю, розмови, при цьому носій може ще не підозрювати про наявність інфекції. Велика частина випадків зараження відбувається в інкубаційному періоді, коли вірус вже оселився в організмі, але ще не проявив себе зовнішніми ознаками.


Першою мішенню для інфекції стають слизові оболонки мигдаликів, гортані і горла. Якщо дитина дихає переважно через ніс, це може вберегти його від зараження краснухою. Вірус не може проникнути в епітелій носових ходів, вкритий війками. Слизова поверхню глотки більш сприйнятлива до інфікування, через неї патогени проникають в кров’яне русло, долаючи розгалужену капілярну мережу.

Кров розносить вірус по всім органам і системам. Запальний процес проявляється припухлістю в лімфовузлах – пахвових, пахових, підщелепних. Характерною ознакою краснухи вважається короткочасне збільшення перерахованих зон з подальшим переміщенням лімфаденопатії в область потиличних вузлів.

Збудник краснухи довгий час зберігає життєздатність поза людського тіла і вміє «відбиватися» від атак імунних агентів. Клітини вірусу мають подвійну мембрану, завдяки чому стійкі до зовнішніх впливів.

Потрапляючи на слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, вони вбудовують власну РНК-молекули, що захищає їх від пожирання макрофагами і лімфоцитами за допомогою ворсинчатого шару. Приєднатися до «господарським» клітин вірусу допомагає гемаглютинін – білкове з’єднання, що виділяється мембраною. Активно розмножуючись в крові, інфекція досягає і вражає нервову тканину, продукуючи нейрамінідазу.

Як виглядає краснуха у дітей — симптоми і фото

Краснуха у дітей симптоми лікування фотоОзнаки краснухи у дітей батьки нерідко приймають за симптоми звичайної застуди. Дитина може відчувати слабкість, сонливість, недомогать і вередувати з моменту зараження і протягом всього прихованого етапу хвороби. Видимі симптоми краснухи проявляються не відразу, інкубаційний період триває до трьох тижнів.

Симптоми виникають у перші 2 – 3 доби з моменту завершення терміну інкубаційного:


 • головний біль;
 • закладеність носа;
 • дискомфорт у горлі;
 • ломота в м’язах і суглобах;
 • болючість в потиличної частини шиї, пов’язана з збільшенням лімфовузлів.

Друга «хвиля» ознак слід за лімфаденопатією:

 • підйом температури до 38 градусів і вище;
 • напади непродуктивного кашлю;
 • закладеність носа за рахунок набряку без відділення слизу;
 • висипання на шкірі.

Краснуха у дітей симптоми лікування фотоВисип при краснусі у дітей локалізується навколо вух, на щоках, в області носогубного трикутника, на шиї. Через 1 – 2 доби елементи поширюються по всьому тілу зверху вниз, а вже через 3 дні бліднуть і починають зникати. Висипання ніколи не захоплюють шкіру долонь і ступень, а найбільше турбують на внутрішній поверхні стегон, зовнішньої частини передпліч, на сідницях.

Сама висип виглядає як рожеві плоскі плями або папули, розміром від 1 до 5 мм, які можуть зливатися у великі освіти. Після їх самоліквідації на шкірі не залишається ніяких лущення, змін пігментації та інших слідів.

До цього часу загальне самопочуття дитини поліпшується:

 • проходять катаральні симптоми;
 • повертається апетит;
 • відновлюється активність.

Найбільш тривало зберігається лімфаденопатія – до 2 – 3 тижнів після зникнення висипки лімфовузли можуть залишатися припухлими.

Як визначити краснуху у дитини

Краснуха у дітей симптоми лікування фотоНавіть знаючи, як проявляється краснуха у дітей, не завжди можна однозначно визначити дану інфекцію. Враховуючи, що «говорить» ознака – висип – з’являється ближче до кінця захворювання, встановлювати діагноз припадає на підставі анамнезу, даних про епідеміологічну обстановку і лабораторних аналізів.

Батьки повинні дати педіатра відповіді на питання:

 • прищеплювали дитину від краснухи;
 • контактував він з хворими;
 • відвідує дитячі установи;
 • не хворіла мати краснуху незадовго до або під час вагітності.

Нещеплені діти 1,5 – 4 років, які відвідують дошкільні установи, які мають найбільший ризик інфікування, особливо в осінньо-зимовий період і навесні. У дитини молодшого віку краснуха може бути вродженою, яка проявилася в момент зниження імунітету: при прорізуванні зубів, після щеплень і т. д.

Діагностика ускладнюється тривалим інкубаційним періодом: хворий починає поширювати вірус вже на другий день після зараження, не демонструючи жодних зовнішніх ознак. Тому достовірною інформацією щодо контактів дитини з хворими батьки можуть не мати.

Дані про масові спалахи і окремих епізодах краснухи в дитячих установах дають підставу лікарю запідозрити у дитини наявність даної інфекції. На прийомі проводиться огляд маленького пацієнта і призначає аналізи:


 • на поверхні зіва, гортані, верхньої неба виявляється петехіальний висип;
 • Краснуха у дітей симптоми лікування фотона шиї в потиличній частині промацуються щільні лімфовузли діаметром до 10 мм;
 • серологічне дослідження крові показує наявність антитіл до краснухи, про поточної інфекції говорить перевищення їх норми в 2 рази і більше, наявність специфічного імуноглобуліну IgM;
 • загальний аналіз крові демонструє знижений рівень лейкоцитів, збільшення лімфоцитів, плазматичних клітин, ШОЕ.

Краснуху слід диференціювати від інших інфекційних захворювань — кору, скарлатини, мононуклеозу:

 1. Кір протікає з більш явними ознаками інтоксикації і температурою, сильними катаральними явищами, поетапними висипаннями.
 2. На відміну від скарлатини висип при краснусі більше локалізується на задній частині тіла, її елементи крупніше, відсутній синдром білого носогубного трикутника.
 3. Особливості мононуклеозу проявляються у збільшенні печінки, нирок, сильної гіпертрофії лімфовузлів, ангіні.

Ускладнення

Краснуха – одна з інфекцій, яка легше переноситься в дитячому віці. При нормальному імунітеті у дитини захворювання не призводить до патологічних наслідків, ускладнений перебіг буває рідко. В окремих випадках у ослаблених дітей до вірусу може приєднатися вторинна інфекція. Це може загрожувати:

 • Краснуха у дітей симптоми лікування фотоангіну;
 • запаленням легенів;
 • бронхіт;
 • менінгіт;
 • енцефалітом.

Такі серйозні ускладнення, як артрит, міокардит, пієлонефрит, менінгоенцефаліт, які нерідко спостерігаються у дорослих, що перехворіли краснухою, у дітей зустрічаються в одиничних випадках. Виняток – малюки до року. У них ще немає свого імунітету, і вони захищені тільки тими антитілами, які їм передала мати у внутрішньоутробному періоді і з грудним молоком. Якщо жінка не хворіла на краснуху і не робила щеплення, для новонародженого зустріч з вірусом досить небезпечна.

У немовлят після зараження розвивається стрімкий перебіг хвороби, що супроводжується судомним синдромом і тромбогеморрагіческій порушенням. Дитину слід негайно помістити в інфекційне відділення дитячого стаціонару, оскільки ці стани є загрозливими для життя. У новонароджених вірус краснухи може призвести до ураження ЦНС.

Лікування

Неускладнена краснуха лікується в амбулаторних умовах. Загальні заходи включають:

 1. Ізоляція дитини на 3 тижні. Це приблизний термін, протягом якого хворий виділяє в навколишнє середовище вірус і може бути небезпечний для інших дітей.
 2. Краснуха у дітей симптоми лікування фотоПостільний режим протягом 1 тижня.
 3. Часте дробове харчування. В основі раціону: кисломолочні продукти, перемелене м’ясо і риба, яйця та інша їжа з високим вмістом білка.
 4. Рясне питво. Добовий об’єм рідини – не менше 2 літрів. Частина води необхідно замінити мінералкою без газу або Регидроном.

Що стосується лікарської терапії, специфічного противірусного лікування у випадку з краснухою не існує. Препарати призначаються для зняття симптомів та профілактики ускладнень:

 1. Аскорутин у дозі 500 мг тричі на день приймається для попередження ДВЗ-синдрому.
 2. Спазмолітики і НПЗЗ (Но-Шпа, Дитячий Нурофен, Парацетамол) знімають головний біль, ломоту в тілі, температуру.
 3. Висип при краснусі у дітей нічим змащувати не потрібно. Антигістамінні засоби (Діазолін, Кларитин, Фенистил, Тавегіл, Супрастин та ін) допомагають знизити інтенсивність висипань та свербіння.
 4. Антибіотики необхідні, якщо на тлі краснухи почалося бактеріальне запалення – ангіна, пневмонія, лімфаденіт.

Стійка температура, судоми, ознаки ураження ЦНС – прямі показання для екстреної госпіталізації дитини.

Профілактика

У дитячих установах хворого на краснуху необхідно повністю ізолювати від загальної маси дітей до повного одужання. Як правило, першого хворого ізолюють до 10 днів з початку перших висипань. У деяких випадках – якщо в колективі або сім’ї є вагітні, термін роз’єднання продовжується до 21 дня.


Для того, щоб обмежити механізм передачі недуги, необхідно регулярно провітрювати приміщення, де перебувають хворі на краснуху діти, проводити вологе прибирання в палаті.

Дітей, яким не виповнилося 10 років, і які ще не хворіли на краснуху (але мали контакт із зараженим особою) заборонено відправляти в установи закритого типу (наприклад, будинок дитини, табір, санаторій) протягом 3 тижнів після того, як був контакт з дитиною, схильною до краснухи.

Специфічна профілактика захворювання

Краснуха у дітей симптоми лікування фотоФахівці використовують живу ослаблену вакцину, яка має назву «Рудивакс», а також змішану вакцину, яка розрахована на підвищення імунітету організму хворого до таких захворювань, як епідемічний паротит, кір, краснуха — «MMR».

Для того, щоб уникнути вродженої хвороби, дівчаток необхідно прищеплювати у віці від 12 до 16 років подальшою ревакцинацією серонегативних в період планування зачаття.

Вакцинувати жінок, які перебувають у положенні, не можна. Також варто враховувати той факт, що протягом трьох місяців після проходження вакцинації вкрай небажана вагітність – оскільки велика ймовірність поствакционного ураження плода.

Якщо у вагітної жінки був контакт з людиною, інфікованою краснухою, у цьому випадку слід вирішувати питання про продовження вагітності тільки після проведення дворазового серологічного обстеження (яке також повинно включати визначення кількості специфічних імуноглобулінів, що належать до класу G і М). Якщо у вагітної жінки визначено стабільний набір антитіл – тоді контакт з хворою людиною фахівцями не вважається небезпечним для плоду.


Щеплення від краснухи дітям

У дітей профілактику необхідно здійснювати в три періоди – у віці від року до 6 років, у підлітків з 13 років, а також обов’язкову вакцинацію проходять жінки в період планування вагітності (як було зазначено вище, після вакцинації повинно пройти не менше трьох місяців до настання вагітності).

Краснуха у дітей симптоми лікування фотоВакцина проти паротиту, кору та краснухи належить до найбільш поширеним, вона не робить істотного впливу на організм, а побічні ефекти зведені до мінімуму, тому така вакцина набагато зручніше і для діток, і для їх батьків.

Після того, як була введена вакцина, специфічний імунітет розвивається протягом 2-3 тижнів і зберігається протягом 20 років. Дана тенденція спостерігається у 100 відсотків людей, яким була проведена вакцинація.

Після одужання від краснухи дитина набуває до цього вірусу довічну стійкість. Повторне зараження малоймовірно, якщо людина не страждає тотальним імунодефіцитом. Єдиний метод профілактики зараження для тих, хто ще не встиг перехворіти – вакцинація з подальшою ревакцинацією.

Щеплення від краснухи дітям ставиться на другому році життя, зазвичай до 12 місяців, спільно з компонентами від кору та паротиту. Сироватку вводять внутрішньом’язово, через 3 тижні формується первинний імунітет до вірусу. Через 5 – 6 років захист організму слід «освіжити» повторної щепленням.


Питання з ревакцинацією в дорослому віці вирішується індивідуально. Приблизно до 28 років ще діє штучний імунітет від краснухи, а потім він сходить на немає. Жінкам дітородного віку однозначно рекомендується зробити щеплення, оскільки краснуха в період виношування – привід для переривання вагітності із-за високого ризику патологій плоду.

Пасивна профілактика краснухи у дітей полягає в дотриманні заходів особистої гігієни. Дитину потрібно вчити дихати носом, а не ротом, при виникненні осередку інфекції – введення карантину обов’язково.

Побічні ефекти, які можуть з’явитися в результаті профілактичної вакцинації

Після того, як вакцина була введена в організм, у деяких дітей (10-15%) протягом 5-15 днів можуть з’явитися наступні реакції:

 • риніт (нежить);
 • алергічні реакції – зокрема, висип;
 • кашель;
 • кон’юнктивіт;
 • підвищення температури тіла.

Заборонено проведення вакцинації при лейкозі, лімфомі, имунодефицитных станах, а також при онкологческих недугах.

Відгуки про лікування хвороби

Відгук №1

У нас краснуха проходила дуже важко (від вакцинації я в свій час відмовилася) – незважаючи на те, що дитині було вже 11 років. Доктор призначав противірусні препарати. На животі були червоні плями, у дитини температура трималася тиждень.


Через два тижні після прийому противірусних все пройшло. Це така хвороба – її просто треба перечекати, підтримуючи симптоматичним лікуванням.

Марина, 30 років — Волгоград

Відгук №2

Моя дитина недавно перехворів краснухою. Причому що цікаво – лікарі відразу не змогли поставити правильний діагноз, думали, що ГРВІ! Дочка спілкувалася з подругою – все нормально, не заразилася.

А лікували хворобу симптоматично – парацетамол від температури, полоскали горло з сіллю і йодом. Через тиждень дівчинка моя була здорова.

Надія, 25 років — Москва

Источник: vnormu.in.ua

Як передається вірус?

Збудником є ​​Rubella virus, він відноситься до тогавирусам. Джерелом зараження є хвора людина або носій вірусу. Шлях передачі — повітряно-краплинний і вертикальний.

Діти сприйнятливі до даного вірусу в будь-якому віці, але найбільш часто зараження відбувається у віці від 2 до 12 років, якщо дитина не щеплена. Зараження в більш ранньому віці також можливо. Якщо мати дитини хворіла на краснуху і дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то він отримує від матері частину антитіл проти цього вірусу, але таким чином неможливо сформувати тривалий і стійкий імунітет, тому вакцинація необхідна в будь-якому випадку.

До 50% дорослих зберігають сприйнятливість до Rubella virus. Особливу важливість це має для вагітних жінок, так як при інфікуванні в цей період, виникає ризик народити дитину з синдромом вродженої краснухи.

Ступінь ризику залежить від того, в якому триместрі жінка заразилася. У першому триместрі ризик становить близько 90%, у другому — 50%, в третьому — 100%.

Зараження вірусом відбувається найчастіше повітряно-крапельним шляхом — зі слиною хворого при його кашлі, чханні, поцілунку. Контагіозність вірусу досить висока, але не завжди зараження відбувається після одного контакту з хворим, за умови, що цей контакт не був дуже тривалим або тісним. Інший шлях передачі — вертикальний (від матері до плоду через плаценту).

Після потрапляння в організм через слизову дихальних шляхів, вірус починає розмножуватися в лімфатичних вузлах. Потім вірус потрапляє в кровотік, на цьому етапі закінчується інкубаційний період і через кілька днів виникають клінічні прояви. Імунна система починає активно виробляти антитіла до патогенного вірусу, коли їх концентрація стає достатньою для загибелі всіх збудників, настає одужання.

У період розмноження в лімфатичних вузлах вірус можна виявити на слизових оболонках дихальних шляхів, після викиду в кров вірусів — в крові. У період клінічних проявів вірус виявляється також у сечі і калі хворого. У результаті захворювання в крові вірус перестає виявлятися, так як більша частина гине завдяки імунній системі.

При інфікуванні вагітної жінки на ранніх термінах ураження судин плаценти вірусами може викликати загибель плода. У більш пізніх термінах інфікується і плід, що викликає у нього хронічну форму захворювання. Такі діти народжуються з вродженою формою захворювання і є джерелом інфікування для інших людей після народження протягом багатьох місяців.

Імунітет виробляється стійкий і тривалий. Вкрай рідко бувають випадки повторного зараження.

Симптоми

Розглянемо спочатку клінічні прояви придбаної краснухи у дітей. Симптоми з’являються гостро серед повного здоров’я. За кілька днів до цього лікаря при огляді дитини може насторожити збільшення деяких груп лімфатичних вузлів (привушних, потиличних або задніх шийних).

Збільшення лімфатичних вузлів є одним з перших симптомів захворювання, з’являючись ще до появи висипки на тілі. Воно зберігається весь період висипань і ще кілька днів після очищення шкірних покривів від висипки. Іноді лімфовузли збільшені настільки, що визначаються без пальпації.

Серед проявів захворювання можуть бути загальні симптоми — підвищення температури тіла до 38 ⁰С, головний біль, у зв’язку з чим дитина стає вередливою, зниження апетиту, тахікардія, нудота, рідко — блювання. Можуть бути ознаки легкого кон’юнктивіту (гіперемія кон’юнктиви). Діти старшого віку можуть скаржитися на біль у суглобах і м’язах. Краснуха у дітей симптоми лікування фото

Висипання на шкірі (екзантема) з’являються спочатку на обличчі, шиї і завушній області, після чого швидко розповсюджується по тілу вниз. Процес цей іде швидко, тому іноді здається, що висип з’явилася одночасно на всьому тілі. Найбільша концентрація елементів спостерігається на спині, сідницях і розгинальних поверхнях кінцівок. Висип може бути по всьому тілу, але в інших локалізаціях вона більш бідна. Висип зазвичай не свербить.

Може з’являтися енантема — висипання на слизовій оболонці рота.

Зовні елементи висипу дрібні, яскраво рожевого кольору, округлої або овальної форми. Розмір елементів може бути від шпилькової головки до 4 мм. Як виглядає висип при краснусі у дітей видно на фото.

Період висипань триває 3-4 дні, вже на другий день можна відзначити збліднення елементів висипу, потім вона безслідно зникає.

У рідкісних випадках можливі такі ускладнення інфекції, як тромбоцитопенічна пурпура, отит, артрит, пневмонія, вкрай рідко — енцефаліт.

Синдром вродженої краснухи

Якщо у внутрішньоутробному періоді плід не гине від інфікування вірусом, то найімовірніше, він з’явиться на світ з різними вадами розвитку. Які це будуть пороки залежить від того часу, коли мати дитини захворіла даними інфекційним захворюванням або стала вірусоносієм.

Зараження в період з 4 по 7 тиждень вагітності призведе до пороків серця.

На терміні 7-12 тижнів вагітності інфікування призведе до глухоти та (або) сліпоти дитини.

Під час всього періоду до 12 тижнів активно формується нервова система плоду, тому при інфікуванні в цей період будуть порушення в розвитку головного мозку.

Після народження у дітей з цим синдромом часто є характерний комплекс симптомів:

 • Низька маса тіла при народженні
 • Катаракта
 • Глухота
 • Природжений (-е) порок (вади) серця

Також можуть бути порушення координації через недостатність вестибулярного апарату. Глухота може бути односторонньої або двосторонньої. Вона у свою чергу впливає на розвиток мови, такі діти важче і довше вчаться говорити.

У таких дітей можуть бути вади розвитку кісткової системи, такі як «вовча паща», клишоногість, дисплазія суглобів, остеопороз. З боку нервової системи може бути гідроцефалія, мікроцефалія, розумова відсталість. У більш старшому віці у них формується патологія ендокринних залоз, часто вони страждають діабетом.

Діти з цим синдромом мають високу смертність, близько 20% з них помирають ще в перші 3-4 роки життя.

Діагностика захворювання

Збір скарг, анамнезу захворювання і огляд дитини.
Лабораторні методи:

 • Загальний аналіз крові: лімфоцитоз, підвищення ШОЕ, збільшення кількості плазматичних клітин.
 • РГГА: сироватка крові досліджується в розпал захворювання і через 10 днів, якщо концентрація визначаються антитіл до Rubella virus значно виросла, то діагноз підтверджено.
 • Іммунноферментний аналіз: дозволяє визначити в крові антитіла до Rubella virus. Імуноглобуліни класу М говорять про гостру фазу захворювання і наявності у хворого краснухи. Імуноглобуліни класу G можуть залишатися на все життя і говорити про наявність сформованого імунітету або про наявність вакцинації від даного захворювання. Тривале виявлення IgM в крові говорить про природжений інфікуванні.

Диференціальна діагностика

Багато дитячі інфекції протікають з схожими клінічними проявами. Тому виникає питання, як визначити краснуху серед різноманіття схожих захворювань.

 • Кір. При кору набагато більш виражені загальні симптоми, інтоксикація. При кору є патогномонічні плями Філатова-Бєльського на слизовій оболонці ротової порожнини. Висипання на шкірі з’являються одномоментно.
 • Скарлатина. При скарлатині висип більш дрібна і розташовується переважно з боків живота, на грудях і сгибательной поверхні кінцівок.
 • Інфекційний мононуклеоз. При даному захворюванні лімфатичні вузли збільшуються дуже сильно, також збільшуються печінка і селезінка.

Лікування захворювання

Лікування краснухи у дітей, як правило, симптоматичне. При лихоманці дають жарознижувальну, при вираженій висипу або м’язових болях призначаються антигістамінні препарати. Загалом, перебіг захворювання зазвичай нетяжкий, гострий період триває 3-5 днів.

Вакцинація

Вже більше 40 років використовується жива ослаблена вакцина. Імунітет, що формується в результаті вакцинації, ідентичний імунітету, сформованому природним шляхом.

У 1 рік проводиться вакцинація дітей від краснухи і ряду інших інфекцій. Потім у 6 років проводиться ревакцинація. При відсутності протипоказань щеплення робити необхідно! Незважаючи на відносно сприятливий перебіг захворювання, можуть бути і ускладнення її. А для дівчаток в майбутньому небезпечно інфікування краснухою під час вагітності.

Вакцинація — це турбота про свою дитину і його майбутньому.

Побічні ефекти бувають дуже рідко, проявляються у вигляді почервоніння в місці ін’єкції, невеликого підйому температури або малої кількості висипань на шкірі. Під час проведення масової імунізації при введенні 250 млн. Вакцин, ускладнень виявлено не було.

Найчастіші запитання батьків

 • Чи можна купати дитину? У період підйому температури купати дитину не можна. Якщо температури немає, то купання можливо.
 • Чи можна гуляти? Так як дитина весь період висипань і якийсь час після нього залишається заразним, гуляти не можна. Також у цей період дитина може легко захворіти респіраторним захворюванням.
 • Потрібна вакцинація або можна обійтися без неї? Вакцинація обов’язкова при відсутності протипоказань.

Источник: imedicl.com

Причины заболевания и пути инфицирования

Краснуха – болезнь очень заразная. Ее возбудителем является высокоустойчивый к внешним воздействиям вирус семейства тогавирусов, имеющий размер 60-70 нм. Внешне он похож на шар с множеством ворсинок на оболочке. При их помощи он прикрепляется к клеткам, разрушает их и способствует склеиванию эритроцитов. При этом вирус способен поражать нервную ткань человека.

Заражение происходит воздушно-капельным или контактно-бытовым путем от человека к человеку. Существует несколько источников инфекции:

Распространяется вирус в больших коллективах, особенно детских. При отсутствии специфического иммунитета риск заражения составляет порядка 90%. Во внешнюю среду этот микроорганизм попадает во время кашля, чихания и дыхания. Он может сохранять свои свойства в течение 5-8 часов. Погибает этот тогавирус под воздействием ультрафиолета, при соблюдении pH уровня до 6,8 и более 8.0, под воздействием формалина и дезинфицирующих средств.

Основная причина заболевания – проникновение вируса краснухи на слизистые оболочки человека, откуда он с кровью разносится по всему организму. Основными факторами риска заболевания являются следующие:

Чаще всего вспышки заболеваемости приходятся на весну и осень.

Стадии краснухи и ее симптоматика

Впервые симптомы краснухи описал в первой половине XVIII века немецкий врач Хофман. Это позволило выделить ее в отдельное заболевание – коревую краснуху, но долгое время причины заболевания были неясны. Лишь во второй половине ХХ века вирус был всесторонне изучен. Это позволило создать вакцину для защиты от этой болезни.

В медицине принято классифицировать это заболевание по двум типам:

Многие родители хотели бы знать, как проявляется и выглядит краснуха у детей. Выделяют четыре стадии заболевания коревой краснухой у детей: инкубационную, катаральную, стадию разгара заболевания и выздоровления. На каждом из этих этапов проявляются специфические симптомы. Смотрите фото краснухи:

04

05

06

07

08

09

Инкубационный период краснухи длится от 10 до 23 дней. Начинается краснуха с момента попадания на слизистые оболочки вируса и до появления катаральных явлений. Очень часто больной не подозревает, что является носителем инфекции, несмотря на то что вирус уже внедрился в лейкоциты и начал их разрушать. Вместе с током лимфы он попадает в лимфоузлы, размножаясь в них. Это вызывает увеличение и болезненность шейных и затылочных лимфоузлов.

Важно! В этот период ребенок уже заразен, хотя никаких симптомов заболевания у него не наблюдается.

Начальная стадия болезни совпадает со следующим этапом — катаральным. Первые признаки краснухи у детей появляются за 1-3 дня до высыпаний. Может начаться головная боль, слабый насморк, небольшое першение и покраснение горла. В редких случаях незначительно повышается температура. Однако при атипичной форме катаральный период протекает без температуры.

Период разгара болезни характеризуется наиболее ярко выраженной симптоматикой. По всему телу, кроме ладоней и ступней, появляются высыпания. Сыпь при краснухе у детей представляет собой маленькие бледно-розовые или бледно-красные пятна. Они держатся на коже 3-4 дня, не принося маленькому пациенту никаких дискомфортных ощущений. Эти прыщи бесследно исчезают, не оставляя после себя шрамов и рубцов. Кроме пятен при краснухе на данной стадии болезни характерны и другие симптомы: увеличение и болезненность лимфатических узлов, боли в животе, повышение температуры. Иногда эта цифра может достигать 38-39 градусов.

Этап выздоровления характеризуется исчезновением сыпи и угасанием всех катаральных признаков болезни. Вирус после исчезновения сыпи все еще остается в организме в течение недели. Ребенок продолжает быть заразным.

Предупреждение! Продолжительность опасного периода, когда ребенок заразен, продолжается около 14-16 дней: за 7 дней до высыпаний и 7 дней после исчезновения пятен.

Краснуха у детей до года

Особо стоит рассмотреть краснуху у детей до года. В этом возрасте болезнь встречается крайне редко по причине того, что в утробе малыш получает от матери иммунитет, который может работать до полугода. Определить краснуху у ребенка помогут специфические высыпания на коже, воспаление лимфоузлов на шее, сухой кашель, температура и выделение слизи из носа.

Обычно краснуха протекает у детей легко и не требует стационарного лечения. Оно необходимо только в случае появления серьезных осложнений как у младенцев до года, так и у более взрослых детей. К серьезным последствиям краснухи относят поражение центральной нервной системы и артрит у малышей, энцефалит у подростков и взрослых людей, а также всевозможные нарушения у ребенка с врожденным типом заболевания.

Причины врожденной краснухи

03

Возбудитель краснухи попадает к плоду через плаценту от заболевшей матери. В крови у ребенка вирус оказывает губительное воздействие на хромосомы, замедляет рост и процесс развития, разрушает мелкие сосуды плаценты, нарушая кровоток. Вследствие этого у плода диагностируется хроническая гипоксия, что отрицательно сказывается на развитии.

Если непривитая женщина перенесла заболевание в первом триместре беременности, когда происходит закладка всех органов и систем, то почти в 90% случаев врожденную краснуху диагностируют у младенца. Разрушительному влиянию вируса наиболее подвержено зрение, слух, нервная и сердечно-сосудистая система плода. Во втором триместре этот риск снижается до 20%, а в 3-м снова возрастает угроза для плода, так как плацентарный барьер ослабляется.

Симптомы

02

Основными симптомами врожденной краснухи у новорожденных являются следующие:

Лечение краснухи у грудничков проходит в условиях стационара. Терапия направлена на повышение противовирусного иммунитета и устранение сопутствующих заболеваний. К сожалению, полное выздоровление таких детей невозможно, т.к. вирус вызывает необратимые последствия для многих органов и систем плода.

Прогноз заболевания будет зависеть от того, в какой именно триместр беременности произошло заражение плода. Если в первом триместре и при этом пострадали многие органы ребенка, продолжительность жизни будет исчисляться несколькими годами. Если во 2 или 3-м триместре и органы зрения и слуха пострадали незначительно, то в дальнейшем ребенок будет лишь отставать в развитии.

Диагностика

Диагностика инфекции имеет очень важное значение в связи с тем, что симптомы краснухи у детей очень схожи с клиническими проявлениями других заболеваний – корью, аденовирусной и энтеровирусной инфекцией, крапивницей, ложной краснухой. Поставить по симптомам диагноз и назначить лечение краснухи может только врач-педиатр, основываясь на сборе анамнеза и осмотре больного ребенка.

В некоторых случаях, при атипичном течении заболевания, когда симптомы краснухи у ребенка не наблюдаются или стерты, доктор может направить пациента на анализы. Среди них обязательно будет общий анализ крови, помогающий выявить количественное содержание лейкоцитов, которые отвечают за иммунный ответ организма. Наличие среди них большого количества лимфоцитов подтвердит диагноз.

Другим анализом, требующимся для диагностики коревой краснухи, является исследование на антитела к болезни. При внутриутробном заражении плода будущей матери проводят УЗИ на выявление пороков развития. В некоторых случаях врачи настаивают на прерывании беременности.

Лечение

После подтверждения диагноза врач назначает маленькому пациенту лечение, которое заключается в устранении симптомов заболевания, т.к. с самим вирусом организм ребенка справляется без посторонней помощи. Лечение краснухи у детей не терпит промедления. Основная задача родителей и врача – не допустить дальнейшего распространения вируса. Для этого заболевшего изолируют от коллектива.

Для того чтобы успешно лечить краснуху, не требуется стационарных условий и соблюдений специфических диет. Достаточно следить за соблюдением постельного режима, ежедневно проводить влажную уборку помещения, в котором находится больной, принимать препараты, стимулирующие иммунитет, обрабатывать кожу ребенка. При высокой температуре необходимо давать жаропонижающие средства, большое количество питья, а при первых признаках осложнений вызывать скорую помощь.

02

Профилактика

10

На сегодняшний день лучшей профилактикой краснухи является прививка от болезни. По прививочному календарю первая вакцинация проходит в 1 год, затем ревакцинации в 6 и 15 лет. По данным врачей-инфекционистов, стойкий иммунитет к болезни вырабатывается у 95% привитых.

Внимание! Каждая женщина, планирующая беременность, должна пройти анализ на наличие антител к краснухе. В случае их отсутствия необходима вакцинация, но не позже чем за 4-5 месяцев до планируемого зачатия.

Особые профилактические меры должны проявляться в отношении детей с врожденной краснухой, т.к. они являются активными носителями вируса от рождения до трех лет. Им проводятся пробы на носительство вируса. В случае положительных результатов им назначается лечение и запрет на посещение дошкольного учреждения.

Стоит всегда помнить, что последствия болезни бывают разными. При первых признаках заболевания необходимо срочно обращаться к врачу, не занимаясь самолечением.

Смотрите видео доктора Комаровского:

Источник: facey.ru

Симптомы у взрослых

Течение краснухи у взрослых носит более тяжелый характер, чем у детей. При этом у первых диагностируются те же формы патологии, что и у последних.

Симптомы аналогичны проявлениям краснухи у детей:

 • появление сыпи на коже;
 • симптомы интоксикации.

kor-krasnuha

Разница в течении заболевания у взрослых и детей заключается в том, что у первых патология проявляет себя более интенсивно. Также часто у них возникают различные осложнения:

 • снижение уровня тромбоцитов в крови;
 • поражение суставов;
 • появление энцефалита.

Исследователи предполагают, что данная разница в интенсивности протекания патологии обусловлена приверженностью взрослых вредным привычкам и наличием у них заболеваний, затронувших иммунную систему.

Лечение

Часто лечение краснухи не проводится. Организм пациента самостоятельно справляется с вирусом, подавляя его активность. Лечение назначается с целью устранения симптомов, характерных для заболевания.

После появления кожных высыпаний и повышения температуры тела пациенту показан полный покой.

В это время проводится лекарственная терапия, предусматривающая прием препаратов, не оказывающих побочные действия на организм больного:

 1. Противовоспалительные лекарства. К ним относятся Парацетамол, Аспирин и Нурофен. Рекомендованы для восстановления температуры тела.ukazhite-puti-peredachi-krasnuhi
 2. Антигистаминные средства. Назначаются при наличии выраженных симптомов аллергии.
 3. Делагил. Применяется для подавления иммунных реакций. Назначается, когда течение краснухи вызвало развитие артрита. В подобных обстоятельствах иммунная система, подавляя активность вируса, вырабатывает антитела, которые поддерживают воспалительный процесс в суставах.priznaki-krasnuhi-u-rebenka
 4. Глюкокортикоиды. Назначаются при тромбоцитопенической пурпуре для подавления воспалительного процесса.
 5. Гепарин. Также рекомендован при пурпуре. Помогает нормализовать свертываемость крови.

Профилактика

Профилактика краснухи предусматривает проведение всеобщей вакцинации детей и беременных. В состав прививки входит ослабленный вирус. После вакцинации у ребенка вырабатывается стойкий иммунитет к инфекции, который в 95% случаев подавляет ее активность.

vaktsina-kor-krasnuha-parotit-importnaya

Реакция на прививку практически у всех пациентов положительная. Редко процедура не назначается из-за наличия индивидуальной непереносимости компонентов вводимого раствора.

Вакцинация впервые проводится в возрасте 12-16 месяцев. В состав вводимого раствора входят ослабленные вирусы краснухи, кори и паротита (свинка). Также существуют вакцины, содержащие только одну из указанных инфекций. Последующая вакцинация назначается в шесть лет. Для профилактики развития патологии у беременных девочкам в возрасте 14-15 лет в третий раз вводится раствор с ослабленными вирусами.

Необходимость введения комбинированной вакцины объясняется также тем, что в ее состав входят ослабленные вирусы, вызывающие свинку (паротит). Это заболевание, как и краснуха, нередко проходит самостоятельно. Однако, если возник паротит, как переносится патология зависит от индивидуальных особенностей пациента.

Отсутствие вакцины может стать причиной развития множества осложнений, включая менингит и сахарный диабет.

Источник: skinbolit.ru

Что это такое?

Краснуха – вирусная инфекция, распространяющаяся воздушно-капельным путем преимущественно в детских коллективах. Несмотря на достаточно легкое течение и редкие случаи осложнений, краснуха считается серьезным заболеванием, а вакцинация от нее входит в национальный календарь прививок.

Исторические факты:

 • 1740 г. – Ф. Хоффман впервые описал данное инфекционное заболевание.
 • 1881 г. – оно выделено в конкретную нозологическую форму.
 • 1938 г. – в Японии была доказана вирусная природа заболевания.
 • 1941 г. – Н. Грегг – описал симптомы врожденной краснухи у детей.
 • 1961 г. – выделен возбудитель заболевания.

Инфицированный человек становится контагиозным (заразным) за 7 дней до появления высыпаний на теле и остается таковым 2-3 недели после появления первых признаков краснухи. Чаще заболевание регистрируется в городах с большой скученностью, так как это создает большую вероятность для контакта с больным человеком. 

Пути инфицирования

Ребенок может заразиться коревой краснухой только от инфицированного человека.

Заболевание распространяется воздушно-капельным образом. Вирус со слизистой дыхательных органов зараженного человека попадает в воздух. Во время вдыхания он внедряется в организм здорового ребенка.

Малыш может заболеть краснухой, если контактировал с:

 • больными атипичной формой заболевания (при нехарактерном протекании краснухи может полностью отсутствовать сыпь, и многие другие признаки);
 • инфицированными людьми, у которых наблюдаются все характерные симптомы;
 • младенцами, у которых диагностируется врожденная форма болезни (у таких детей вирус в организме способен размножаться 1,5 года).

Вирус способен передаться от инфицированной матери через плаценту к плоду. У ребенка развивается врожденная краснуха. Возбудитель крайне негативно влияет на развитие плода и может спровоцировать множество пороков в развитии.

Наблюдения медиков показывают, что частота развития отклонений при врожденной краснухе полностью зависит от периода беременности:

 • 3-4 недели – вероятность развития у новорожденного пороков – 60%;
 • 9-12 недель – отклонения встречаются у 15 % младенцев;
 • 13-16 недель – пороки развития диагностируются у 7 % новорожденных.

Краснуха у дітей симптоми лікування фото

Особенности краснухи у детей до года

У детей до года краснуха встречается крайне редко. Это объясняется тем, что большинство женщин к моменту зачатия уже либо переболели краснухой в детстве, либо получили прививку от нее. В этом случае во время внутриутробного развития и последующего грудного вскармливания малыш получает от организма матери антитела к самым различным инфекциям, включая краснуху, и примерно до года его организм находится под защитой иммунитета матери.

Если же женщина до зачатия не болела краснухой и не прошла в детстве вакцинацию, то шансы ее будущего ребенка заболеть краснухой внутриутробно или в возрасте до года (до плановой прививки) высоки.

Краснуха у грудничков опасна для здоровья. Она может сопровождаться судорожным синдромом, ДВС-синдромом (диссеминированное внутрисосудистое свертывание), развитием менингита и энцефалита. Особенностью течения заболевания в таком возрасте является быстрое развитие. Характерные высыпания могут присутствовать на кожных покровах не более 2 часов, а затем сразу исчезнуть, не оставив следа. У детей до года, переболевших краснухой формируется стойкий иммунитет к данному заболеванию, что позволяет уже не проводить им плановую вакцинацию.

Первые признаки

У детей в начальной стадии болезни первые признаки напоминают простуду.

В инкубационном периоде краснуха проявляется так:

 • слабость;
 • температура при краснухе повышается (незначительно);
 • конъюнктивит;
 • насморк;
 • боль в зеве;
 • увеличиваются лимфоузлы;
 • заключительный симптом – появление сыпи.

Симптомы в разгар болезни несколько отличаются. Вирус оказывает токсическое действие, отчего возникают:

 1. Полиаденит. У малыша становятся болезненными и увеличиваются лимфоузлы: затылочные, околоушные, шейные.
 2. Мелкозернистая сыпь – круглые пятна, локализуются на кожной поверхности, не возвышаются. Их величина приблизительно одинакова – 2-5 мм. Сначала они возникают на шее и лице, а через несколько часов охватывают всё тело. Высыпания обильны на ягодицах, спине, сгибах конечностей.
 3. Катаральные явления. У детей наблюдаются симптомы простуды.
 4. Слабо выраженная интоксикация. При повышенной температуре (не выше 38 градусов) малыш чувствует недомогание, головную боль, слабость.

Симптомы краснухи

Вирус оказывает на мелкие сосуды, расположенные под кожей, токсическое воздействие. В результате этого на поверхности кожи ребенка образуется красная сыпь. Выраженность признаков полностью зависит от формы протекания заболевания.

Основные симптомы и периоды заболевания:

 1. Инкубационный период. Проявления краснухи начинаются с проникновения вируса в организм. Продолжаются до возникновения на коже сыпи, когда вирус проникает в лимфатические узлы и там бурно размножается. После – разносится по всему организму с кровью. Первые признаки краснухи у ребенка: может повыситься температура, возникнуть головная боль, появиться слабость. Иммунная система, вырабатывая антитела, начинает бороться. Один-два дня продолжается уничтожение вирусов в кровном русле, но они за этот период распространяются по всем органам и тканям. Инкубационный период заканчивается, когда вирусы прекращают циркулировать по крови, и в среднем длится от 16 до 22 дней, в некоторых случаях он может сокращаться или увеличиваться (10-24 дня). Клинические проявления в этот период выражаются в увеличении затылочных, шейных лимфоузлов (так же за ухом). За 5-8 дней до конца инкубационного периода малыш начинает выделять вирусы в окружающую среду, становится заразным.
 2. Разгар заболевания. На коже возникает сыпь (в основном размещается на ушах и голове). Она представляет округлые пятнышки, расположенные на расстоянии. Появление их происходит оттого, что в крови определяются антитела. Разгар болезни продолжается 1-3 дня. Детей обычно ничего не беспокоит, кроме слабости. Стертая форма протекает без сыпи. Диагностировать такой недуг можно, проведя анализ крови на антитела. Малыш, даже если у него нет высыпаний, заразен все это время.
 3. Выздоровление. В организме еще функционирует вирус, хотя сыпь пропадает. Период продолжается 12-14 дней. После происходит выздоровление. Малыш заразен в течение недели до появления прыщей и столько же – после. Он может посещать детсад только по окончании этого периода.

К перенесенному заболеванию приобретается стойкий иммунитет на всю жизнь. 

Особенности высыпаний

Еще до появления сыпи на лице и туловище у детей, заразившихся краснухой, можно наблюдать ярко-розовые крапинки во рту, которые постепенно сливаются в темно-красные пятна.

Высыпания на коже начинают появляться на лице, а именно нижней его части: в области ушей, носогубной области и на щеках. Через сутки сыпь начинает распространяться и по туловищу ребенка. Наиболее выражено пятна сыпи проявляются на ягодицах, плечах, локтях и коленях. Примерная локализация сыпи на теле представлена на фото ниже (под буквой «б»).

При этом, высыпания никогда не локализуются у детей в паху, на стопах и ладонях, что отличает краснуху от других заболеваний.

Как выглядит краснуха, фото

Как проявляется краснуха у детей, знают далеко не все родители и часто путают это заболевание с типичной простудой или ОРЗ. Но необходимо тщательно диагностировать каждый подобный случай и предпринимать меры профилактики осложнений инфекции, которые могут затрагивать структуры головного мозга, нервное волокно, спиной мозг и соединительную ткань. Особенно часто страдают стенки мелких кровеносных сосудов.

Фото краснухи у ребенка:

Краснуха у дітей симптоми лікування фото

Диагностика

Первичная диагностика краснухи провидится на основании анамнеза, эпидемиологического статуса в населенном пункте, наличии информации о вспышках или эпизодических случаев инфекции в том или ином детском дошкольном учреждении. В детском саду или яслях сразу же устанавливается карантинный режим.

При осмотре врач может увидеть наличие петехиальных высыпаний на верхнем небе, в гортани и зеве. Прощупываются увеличенные затылочные и шейные лимфатические узлы. В период, когда высыпания отсутствуют, диагностика может осуществлять лабораторным путем. Для этого делается забор крови из вены. На основе полученного биологического материала проводится серологический анализ, в ходе которого определяется титр антител к вирусу краснухи. Диагноз может быть установлен, если показатель титра антител превышает норму в 4 и более раз. После проведенного курса лечения необходимо повторное серологическое исследование крови.

Дифференцирование краснухи проводится с так такими заболеваниями:

 • аденовирусная инфекция;
 • корь;
 • энтеровирусная инфекция;
 • розовый лишай;
 • инфекционный мононуклеоз;
 • крапивница;
 • инфекционная эритема.

Дополнительно при диагностике краснухи проводится общий анализ крови и мочи, ЭКГ для исключения возможных осложнений. Рентгенография легких назначается при подозрении на пневмонию как осложнение данной инфекции.

Осложнения

Обычно заболевание у детей протекает в легкой форме. Последствия от перенесенной болезни возможны в том случае, если у ребенка был ослаблен иммунитет, или в момент заболевания к нему присоединилось еще одно. Сложнее переносится болезнь не привитыми детьми.

Возможные осложнения:

 • ангина;
 • пневмония;
 • менингоэнцефалит;
 • отит;
 • артрит;
 • тромбоцитопеническая пурпура (понижение количества тромбоцитов в крови характеризуется частыми кровотечениями, локальными кровоизлияниями на коже);
 • краснушный энцефалит (воспаление оболочек мозга). Ребенок выздоравливает и состоит на учете у невролога и инфекциониста еще 2 года (а может и больше). Есть вероятность смертельного исхода.

Врожденная патология имеет такие последствия:

 • глухота;
 • сахарный диабет;
 • энцефалит;
 • поражение костей;
 • тромбоцитопеническая пурпура;
 • пневмония;
 • задержки в развитии;
 • гепатолиенальный синдром (увеличение печени и селезенки);
 • пороки развития глаз, пороки сердца.

Краснуха у дітей симптоми лікування фото

Как лечить краснуху?

Неосложненная краснуха у детей лечится в домашних условиях. Общие мероприятия включают:

 1. Постельный режим в течение 1 недели.
 2. Изоляция ребенка на 3 недели. Это примерный срок, в течении которого больной выделяет в окружающую среду вирус и может быть опасен для других детей.
 3. Обильное питье. Суточный объем жидкости – не менее 2 литров. Часть воды необходимо заменить минералкой без газа или Регидроном.
 4. Частое дробное питание. В основе рациона: кисломолочные продукты, перемолотые мясо и рыба, яйца и другая пища с высоким содержанием белка.

Что касается лекарственной терапии, специфического противовирусного лечения в случае с краснухой не существует. Препараты назначаются для снятия симптомов и профилактики осложнений:

 1. Сыпь ничем смазывать не нужно. Антигистаминные средства (Диазолин, Кларитин, Фенистил, Тавегил, Супрастин и др.) помогают снизить интенсивность высыпаний и зуд.
 2. Спазмолитики и НПВС (Но-Шпа, Детский Нурофен, Парацетамол) снимают головную боль, ломоту в теле, температуру.
 3. Антибиотики необходимы, если на фоне краснухи началось бактериальное воспаление – ангина, пневмония, лимфаденит.
 4. Аскорутин в дозировке 500 мг трижды в день принимается для предупреждения ДВС-синдрома.

Стойкая температура, судороги, признаки поражения ЦНС – прямые показания для экстренной госпитализации ребенка.

Краснуха у дітей симптоми лікування фото

Народные средства

Востребованными методами народного лечения являются:

 1. Смазывание сыпи. Высыпания на теле вызывают у малыша зуд. Устранить такую реакцию позволяет смазывание проблемных мест раствором соды (крепким). Рекомендуется подержать его на поверхности кожи минут 10. Благоприятный эффект принесет слабый раствор марганца. Смоченную салфетку следует наложить на зудящую область также минут на 10.
 2. Стимуляция иммунитета. Повысить жизненный тонус и защитные функции позволяют витаминные чаи из черной смородины, шиповника, брусники.
 3. Обогащение витаминами детского организма. Малышу полезны настой шиповника, земляники, черной смородины. В рацион питания следует ввести петрушку, зеленый лук, укроп.
 4. Устранение отечности лимфоузлов. Лечить данное состояние поможет охлаждающий компресс. Используйте домашний творог. Он обладает прекрасными противовоспалительными свойствами. На марлю выложите творог слоем в 1 см. Такой компресс зафиксируйте у малыша на шее. Оставьте на всю ночь.
 5. Борьба с температурой. Можно использовать старинное средство. На голени крохи при повышенной температуре наложите влажную прохладную ткань.

Профилактика

Больного ребенка изолируют на 5 дней со дня высыпания. Контактировавшие с больным дети из детского учреждения не выводятся, карантин на группу или класс в детских учреждениях не накладывается. Дезинфекция не проводится. Очень важно не допускать контакта с больными краснухой беременных женщин для профилактики врожденной краснухи.

Если при беременности женщина, не болевшая краснухой, имела контакт с больным в первом триместре беременности, следует решить вопрос о прерывании беременности. Проводится серологическое обследование женщины на 11-12 день после контакта и спустя еще 8-10 дней. При выявлении инфицирования женщины беременность прерывается по абсолютным показаниям.

Вакцинация

Уже более 40 лет используется живая ослабленная вакцина. Иммунитет, формирующийся в результате вакцинации, идентичен иммунитету, сформированному естественным путем.

В 1 год проводится вакцинация детей от краснухи и ряда других инфекций. Затем в 6 лет проводится ревакцинация. При отсутствии противопоказаний прививку делать необходимо! Несмотря на относительно благоприятное течение заболевания, могут быть и осложнения ее. А для девочек в будущем опасно инфицирование краснухой во время беременности.

Побочные эффекты бывают очень редко, проявляются в виде покраснения в месте инъекции, небольшого подъема температуры или малого количества высыпаний на коже. Во время проведения массовой иммунизации при введении 250 млн. вакцин, осложнений выявлено не было.

Источник: medsimptom.org


You May Also Like

About the Author: admind

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

Adblock
detector